Web Tasarımında Flash Kullanımı?

Macromedia Flash vektörel bir tasarım dili ve yazılımıdır. Kendine has tasarım ara yüzü, hazır nesneleri (Özellikle yeni versiyonlarda) ve actionscript (kendi içinde geniş çapta, dışarıya yönelik ufak çapta) programlama dili vardır. Macromedia Flash ile web tasarımı (html değil), animasyon, banner gibi birçok şey yapılması mümkündür.

Aslında Macromedia Flash dışarıdan da veri alarak artık (php, asp, cgi ve perl gibi) server tabanlı programlama dillerinden yani bu diller ile yazılmış programlardan veri alabilmektedir. Dolayısıyla örneğin php ye veri veya sorgu göndererek veri tabanından veri çekmek mümkün. Artık Macromedia Flash ile hazırlanana sitelerin html web tasarım dilini görsel açıdan sollamış ve onun yerini almış desek yeridir.

Macromedia Flash ın gelecekteki hedefi tasarım dilinden daha çok yavaş yavaş bir görsel programlama dile doğru kaymaya başlamasıdır, Visual basic , C++ ve Delphi gibi programlama dillerinde ocx leri yardımıyla kullanılarak. Tamamıyla program tarafından Macromedia Flash ocx ini kullanabiliyor ve istediğiniz her türlü işi neredeyse yaptırabiliyorsunuz.

Anlayacağınız gibi Macromedia Flash ile web de yapmak istediğiniz bir çok şeyi yapabilir hale geldi ve bu durum programlamaya kadar kaymaktadır. Macromedia her geçen versiyonda yazılımındaki Nesneler, videolar ve sesler üzerindeki hakimiyeti arttırıp kullanıcılara web tasarımını bir kolaylığa çevirmiştir.

Tabi ki daha aklımıza gelmeyen birçok konuda ve dalda da kullanıldığı da vardır. Kısacası Macromedia Flash artık webde çok popüler olmuş bir vektörel tasarım programı ve dilidir, vektörel ( web tabanlı görsel tasarım yönünden ) tasarım yönünden hiç rakibi yoktur, denebilir.